آهای مردم مرودشت; درختان تخت جمشید در حال نابودی است/ مردم و مسئولین به داد این سرمایه بزرگ برسند

آهای مردم مرودشت;  درختان تخت جمشید در حال نابودی است/ مردم و مسئولین به داد این سرمایه بزرگ برسند

به گزارش خبر آفتاب انتشار تصاویر و ویدئوهایی از وضعیت درختان کاج در جنگل پردیس تخت جمشید نشان از وضعیت بحرانی این جنگل خود ساخته دارد.
در حالی که شهرستان مرودشت به واسطه وجود پتروشیمی شیراز و آتش زدن کاه و کلش همیشه در معرض آلودگی های نا خوشایند قرار داشته و وضعیتی بحرانی دارد جای بسی شگفتی است که از محدود فضای سبز موجود در حومه ی این شهر نیز مراقبت و محافظت نمی شود.
اخیرا در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده علت خشک شدن درختان را گرمای شدید و بی آب عنوان نموده است که مطمئنا بی ارتباط نیست اما بد نیست بدانید که خبر آفتاب با جستجو در فضای خبری کشور متوجه شد که در زمستان گذشته نیز برخی رسانه ها نسبت به این موضوع هشدار داده بودند.
بر همین اساس صدای میراث در گزارشی که در دی ماه گذشته منتشر کرده است آورده است جنگل مرودشت در تخت‌جمشید در حال خشکیدگی و مرگ تدریجی است.

جنگل مرودشت مملو از درختان کاج و گونه‌های دیگری از پوشش گیاهی است که بیش از ۵۰ سال قبل توسط مهندس معصوم‌زاده ایجاد شد.

هدف از ایجاد این جنگل احیای باغ‌های تخت جمشید در دوره باستان بود که البته جرقه آن در دوران پهلوی اول و به بهانه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در حریم تخت‌جمشید ایجاد شد.

گرچه کارشناسان میراث‌فرهنگی حالا معتقدند که احداث جنگل در حریم تخت جمشید از همان ابتدا اشتباه بود اما به هر ترتیب این جنگل قدیمی با هزاران گونه پوشش گیاهی و درختان پلاک‌گذاری شده یکی از مهمترین فضاهای زیست‌محیطی تخت جمشید است.

دوستداران میراث‌فرهنگی و محیط زیست استان فارس به صدای میراث خبر داده‌اند که از ۱۵ سال قبل جنگل مرودشت در تخت‌جمشید نه تنها آبیاری نشده که حتی به درختان این جنگل نیز رسیدگی نشده و اکنون کرم‌های ساقه‌خوار و شته‌ها به جان درختان تخت جمشید افتاده‌اند.

از همان ۱۵ سال پیش سیستم آبیاری جنگل مرودشت در حریم تخت جمشید تنها وابسته به بارندگی‌ها در فصل سرد سال بوده و هم اکنون نیز بسیاری از درختان این جنگل به دلیل خشکیدگی ریشه ناشی از آبیاری نشدن آن‌ها در فصول دیگر در حال سقوط و پوست‌اندازی هستند.

جدای از پوست‌اندازی و سقوط درختان جنگل مرودشت، گردشگران و بازدیدکنندگان تخت‌جمشید که برای اتراق و چادر زدن و یا پیک نیک‌های یکروزه به جنگل مرودشت می روند اقدام به کندن پوست خشک درختان ریه‌های سبز تخت‌جمشید برای روشن کردن آتش و باد زدن سیخ کباب و درست کردن چای ذغالی می کنند.

گروهی دیگر، افرادی هستند که درختان جنگل مرودشت را به دلیل نیاز به چوب آن‌ها قطع می‌کنند و برخی دیگر از درختان جنگل تخت جمشید به دلیل خشکیدگی ریشه در اثر تغییرات آب و هوایی سرنگون می‌شوند.

دکتر محمدحسن معصوم زاده نوه مهندس معصوم‌زاده احداث کننده جنگل مرودشت که در کنار این منطقه دارای گلخانه است اما به صدای میراث می‌گوید: به جنگل مرودشت رسیدگی نمی‌شود و این باغ به همین دلیل در حال از بین رفتن است.

او می‌گوید: درختان جنگل مرودشت نیاز به آبیاری، هرس درختان و سمپاشی دارد اما وقتی به این درختان رسیدگی نمی‌شود شاهد خشکیدگی ریشه درختان و هجوم کرم‌های ساقه‌خوار به درختان جنگل مرودشت و در نهایت قطع و افتادگی درختان هستیم.

به گفته معصوم زاده، آبیاری جنگل مرودشت باران به باران انجام می‌شود و از بارش‌های امسال تا بارندگی سال بعد این درختان خشک و بی‌آب می‌مانند.

به گفته دکتر معصوم زاده، تمام درختان جنگل مرودشت دچار آفت شده‌اند و حتی در کنار درختان افتاده و قطع شده نیز نهال جدید کاشته نمی‌شود و اگر به تصاویر هوایی از جنگ مرودشت نگاه کنید، خالی شدن بخشی از این جنگل از پوشش گیاهی را مشاهده می‌کنید.

حال پایگاه خبری تحلیلی خبر آفتاب با مخاطب قراردادن نهادهای ذیربط و البته فراتر از آن مردم این شهرستان و تاکید بر اهمیت موضوع تنها راه چاره را حمایت همه جانبه و همکاری مردم و مسئولین می داند و البته در ادامه راه نیز دولت و به خصوص استانداری فارس، اداره کل میراث فرهنگی، محیط زیست، منابع طبیعی و… می بایست برنامه ریزی لازم برای حفظ این جنگل را ارائه نمایند

درباره نویسنده

190مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی خبر آفتاب. محفوظ است.
طراحی و اجرا توسط تم فرست